w skrócie

autobiografia

wywiady

artykuły

przemówienia

o filmach

Still Reading Khan

mapa wspomnień

co lubi SRK ?

nagrody

inni o SRK

 

"Matematyka była dla mnie horrorem"

Wywiad dla Mid-Day, 15 lipca 2009r.
Autor: Upala KBR

I jak tam panie doktorze, jak się pan czuje w nowej roli?

Super, naprawdę super. To tytuł, który ucieszyłby rodziców każdego chłopaka. Myślę, że moi rodzice muszą być ze mnie bardzo dumni.

Inne indyjskie gwiazdy już wcześniej otrzymały brytyjskie tytuły doktorów honoris causa, jak na przykład Shilpa Shetty, Akshay Kumar, czy A. R. Rahman. Nie sądzisz, że twój doktorat nadszedł zbyt późno?

Wszyscy otrzymują to, na co zasługują i kiedy na to zasługują. Jestem niewymownie szczęśliwy i usatysfakcjonowany moim życiem i osiągnięciami. Zawsze też doceniam dokonania moich kolegów.

Czy honorowy doktorat jest lepszy od tych wielu nagród, które otrzymałeś jako aktor?

Wyścig, w którym biorę udział, nie ma końca. W normach, które wyznaczam samemu sobie, nie ma kategorii typu: „najlepiej”, „najlepszy”. Ten doktorat jest absolutnie powodem do radości i dumy dla mnie i mojej rodziny, ale pozostałe nagrody również. Jak dla mnie cała przyjemność tkwi nie w kończeniu wyścigu, ale ciągłym ściganiu się.

Uniwersytet otrzymał twoją nominację od Routes 2 Roots, organizacji pozarządowej działającej na rzecz zacieśniania kontaktów międzyludzkich na subkontynencie, głównie między Indiami i Pakistanem. Wiesz, czym się zajmują, prawda?

Tak, wiem. Wytłumaczyli mi, na czym polega ich praca i dlaczego uznali, że powinni mnie nominować.

Powiedziałeś, że pragniesz spożytkować tę nagrodę, by pomóc dzieciom z najuboższych rodzin. Jak chcesz tego dokonać?

Najpierw przychodzi idea, że chcesz uczynić swoje życie bardziej znaczącym, a następnie myślisz o krokach, które podejmiesz, by uczynić zadość tej idei. Później pojawiają się plany i procedury. Jest jeszcze za wcześnie na to, żebym mógł przedstawić zarys całego systemu i procesów, ale chcę wygenerować w moim biurze i wśród ludzi odpowiednie środowisko, które stworzy szansę edukacyjną przede wszystkim dla najmłodszych dziewczynek, przy jak najmniejszym rozgłosie i robieniu z tego show.

Mimo iż otrzymałeś najwyższe studenckie nagrody na jednej z najlepszych delhijskich szkół, nigdy nie zdobyłeś tytułu magistra. Żałujesz, że nie zająłeś się studiami wyższymi?

Nauka i odkrywanie świata nigdy się nie kończy. Mogłem z powodzeniem zdobyć tytuł magistra, ale pewne niedające się ominąć okoliczności sprawiły, że nie mogłem tego zrobić. Jednakże nie żałuję tego.

Jaki szkolny przedmiot uwielbiałeś, a którego nienawidziłeś?

Moim ulubionym była biologia, tak samo jak angielski (przez Szekspira). Matematyka była dla mnie horrorem, bo byłem z niej strasznie cienki. Bardzo dobrze radziłem sobie z fizyką, chemią i rachunkiem dochodu narodowego.

Co oznacza dla ciebie prawdziwa wiedza?

Przekonanie, że im więcej się uczysz, tym więcej wiesz; im więcej wiesz, tym więcej zapominasz; im więcej zapominasz, tym mniej wiesz; im mniej wiesz, tym mniej zapominasz; im mniej zapominasz, tym więcej pamiętasz, tym więcej wiesz i tak to się kręci. Poszukiwaniom i przyswajaniu wiedzy nigdy nie ma końca. Prawdziwa wiedza jest nieogarnialna, nieosiągalna, niepoznawalna, tak jak życie. Ale musimy żyć dalej i tak jak życie, które musimy przeżyć, tak samo musimy dążyć do wiedzy, nie wiedząc, dokąd nas ona zaprowadzi.
 

Tłumaczenie: shahrukhkhan.pl


© Tekst chroniony prawem autorskim.
    Wykorzystanie i publikacja w całości lub we fragmentach jedynie za zgodą serwisu.
    Więcej informacji w dziale "strona"