news Shah Rukh Khan filmografia galeria download forum strona linki kontakt

Trailer filmu Happy New Year:

|18.08.2013|
<zobacz> Jest człowiekiem!, Society, marzec 1994r.

|13.08.2013|
<zobacz> Związki to kwestia uczuć, nie - definicji, The Times of India,
7 sierpnia 2013r.

|04.08.2013|
<zobacz> Staję się Frankensteinem, Magazyn People, Czerwiec 2013r.

|21.07.2013|
<zobacz> Bez cenzury. Wnikając w umysły Khanów, The Times of India, Grudzień 2008r.

|04.07.2013|
<zobacz> Bez cenzury. Wnikając w umysły Khanów, The Times of India, Marzec 2008r.

|01.05.2013|
<zobacz> Bez cenzury. Wnikając w umysły Khanów, The Times of India, Luty 2006r.

|01.05.2013|
<zobacz> Jestem inteligentny. Jestem bardzo inteligentny, The Times of India, Październik 2007r.

|09.04.2013|
<zobacz> Boję się dnia, w którym zdam sobie sprawę, że przestali przysyłać mi kwiaty, wywiad dla Cine Blitz z 2000r.

|01.04.2013|
<zobacz> Plan Shah Rukha - Forbes India, 8 lutego 2013

|23.02.2013|
<zobacz> Szczery Shah Rukh - The Hindu, 4 listopada 2012

|01.02.2013|
<zobacz> Być Khanem - Outlook, styczeń 2013

|31.01.2013|
<zobacz>Bywałem wyrzucany z domu - wywiad dla Filmfare’a, styczeń 2013

|05.01.2013|
<zobacz>Wojownik, kochanek, histeryk... - wywiad dla Filmfare’a,
5 grudnia 2012

|02.12.2012|
<zobacz>Wolę patrzeć szerzej - Entrepreneur, 3 września 2012

|29.11.2012|
<zobacz>Stra(ch)sznie odmienny - India Today, 15 kwietnia 1995

|25.11.2012|
<zobacz>Shah Rukh Khan: mistrz ceremonii - livemint.com, 9 listopada 2012

|11.11.2012|
<zobacz>"Jab Tak Hai Jaan to intrygujący, pełen pasji film" - wywiad na stronie bollywoodhungama.com,
7 i 9 listopada 2012
<zobacz>Baadshah z pokoju posiedzeń - Entrepreneur, 3 września 2012

|15.10.2012|
<zobacz>SRK nigdy nie będzie nudny - wywiad dla Magazynu People, 29 czerwca 2012
<szczegóły> Pomoc dla Asi Zakolskiej  

      

Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą"
ul. Łomiańska 5 01-685 Warszawa
Bank PekaO S.A. 1 O/Warszawa
15 1060 0076 0000 3310 0018 2615
  
Tytułem: cele statutowe,
nr 6120 Joanna ZakolskaTwój email: 

 
"Don 2". Król powraca
21.12.2011, 23:54


"Don 2" to indyjski thriller akcji, reżyserowany przez Farhana Akhtara. Jest to sequel filmu tego samego reżysera z 2006 roku, "Don: The Chase Begins Again".

W głównych rolach występują, jak poprzednio, Shah Rukh Khan i Priyanka Chopra, a także Om Puri, oraz Lara Dutta i Kunal Kapoor. Filmem tym Farhan Akhtar wraca do reżyserii po pięcioletniej przerwie.
To także swoisty powrót Shah Rukha do ról czarnych charakterów, z których znany był na początku kariery (w filmach "Darr" czy "Baazigar") i po pierwszym "Donie".
Film ma mieć premierę 23 grudnia 2011, w formatach 2D i 3D, w języku hindi, tamilskim i telugu. Kręcony był w Indiach, Niemczech, Malezji i Szwajcarii.

Produkcja

Geneza
Pomy sł stworzenia sequela filmu "Don: The Chase Begins Again" zrodził się wkrótce po jego premierze i już wtedy został zapowiedziany przez Farhana Akhtara. Jednakże on sam był związany innymi projektami, a Shah Rukh Khan musiał odbyć rekonwalescencję po skomplikowanej operacji barku, więc termin kręcenia odroczono dla dobra filmów "Rab Ne Bana Di Jodi" i "My Name Is Khan", wymagających od aktora mniej wysiłku fizycznego. W lutym 2010 roku Akhtar ogłosił, że scenariusz jest gotowy, a lokacje wybrane. W wywiadzie dla DNA ujawnił, że postanowił znów powołać do życia postać Dona, bo kryje się w nim jeszcze wiele możliwości: "Jestem bardzo nieufny co do sequeli. Nie powinieneś się do nich zabierać, jeśli nie masz do opowiedzenia dobrej historii. Kręcąc "Dona 2" mogę wreszcie zrobić thriller taki, jaki sam chcę. Dobra historia, klasyczne sceny akcji i prosty wątek fabularny, który ma jeden cel i zmierza ku niemu efektywnie i z pełnym dramatyzmem". Ananda Subayę wybrano jako głównego montażystę, a Ritesh Soni nadzoruje produkcję muzyki.

"Don 2" ma inny niż pierwszy film zespół scenarzystów, który obejmuje Akhtara, Ameeta Mehtę i Amrisha Shaha. Akhtar mówi, że "...pierwszy film był wizją mojego ojca, ale "Don 2" został napisany wyłącznie przez fanów - niżej podpisanego i dwóch nowych, pełnych entuzjazmu chłopaków, Ameeta i Amrisha, którzy przyszli do mnie z pomysłami na to, jak dalej powinna rozwijać się opowieść. Podzieliłem się z nimi moimi ideami. "Don 2" został napisany przez trzech fanów Dona, którzy mieli wspaniałą zabawę, kontynuując tę opowieść".

W sierpniu 2011 roku twórcy zapowiedzieli, że film będzie miał premierę także w 3D. Pomysł na konwersję w format trójwymiarowy pojawił się u Akhtara już podczas kręcenia, a po przeprowadzeniu licznych testów w Los Angeles producenci podjęli decyzję. Operator pracował przy użyciu specjalnych soczewek, które ułatwiały potem konwersję. Sidhwani wyznał, że pomysł na film w 3D pojawił się u niego, kiedy obejrzał on drugą część "Harry'ego Pottera i insygniów śmierci". Do pracy nad filmem zaangażowano Chucka Comisky'ego, jednego z pierwszych, którzy pracowali nad tą techniką, między innymi przy "Avatarze" i "Sanctum".

15 listopada 2011 roku podano do wiadomości, że Khan stał się pierwszym aktorem, w przypadku którego zastrzeżono prawa do tatuażu - "D" wytatuowane na jego ramieniu oficjalnie zarejestrowano w celu ochrony praw autorskich.

Obsada i zdjęcia
Większość aktorów z pierwszego filmu pojawia się w drugim w swoich rolach; nie obejrzymy jedynie Arjuna Rampala i Ishy Koppikar. Lara Dutta i Kunal Kapoor grają nowe postaci.

Kręcenie "Dona 2" rozpoczęło się 10 października 2010 roku w Berlinie. Według Khana, który jest współproducentem filmu, miasto to zostało wybrane, bo film wymaga bardziej realistycznego tła, w przeciwieństwie do wielu innych jego filmów, kręconych w bardziej baśniowych lokacjach, w krajach jak choćby Szwajcaria. Siedemdziesięcioosobowa ekipa indyjska przybyła do miasta na dwa tygodnie przed rozpoczęciem zdjęć, aby przygotować plany zdjęciowe. Film kręcono w sztandarowych miejscach Berlina, jak Brama Brandenburska, Stadion Olimpijski, Gendarmen Market i East Side Gallery (1), a Shah Rukh Khan na potrzeby filmu nabrał masy mięśniowej i wyhodował sobie six pack. Eksperymentował również z różnymi wersjami swojego wyglądu, łącznie z długimi, niedbale rozpuszczonymi włosami i zarostem. Priyanka Chopra w ramach przygotowań intensywnie ćwiczyła przez ponad dwa miesiące oraz zażądała choreografa scen akcji, jako że zdecydowała się sama wykonać sceny kaskaderskie. Podczas berlińskiego bloku zdjęciowego Khan na potrzeby sceny wykonał skok z wysokości trzystu stóp. Zdjęcia w Berlinie zakończyły się w grudniu 2010 roku.

W lutym 2011 roku aktorzy odlecieli do Malezji na kolejną partię zdjęć, podczas którego kilka scen zostało nakręconych w więzieniu w Malacce z udziałem prawdziwych więźniów. Na potrzeby zdjęć przygotowano całe skrzydło bloku więziennego. Aby uniknąć problemów, zrobiono specjalne podkoszulki dla ekipy, odróżniające ich od więźniów, gdyż kręcono w strefie o podwyższonej ochronie. Zdjęcia w Malezji trwały miesiąc i skończyły się 20 marca 2011 roku.

Khan jest, jak dotąd, jedynym indyjskim aktorem, który kręcił w Niemczech - kraju, który cieszy się złą sławą broniącego się przed wydawaniem zezwoleń dla ekip filmowych z zagranicy. Szef produkcji mówił: "W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, USA czy Tajlandii nie jest łatwo zdobyć pozwolenie na zdjęcia w Niemczech. Zasady są bardzo surowe. Aby móc się zakwalifikować, trzeba spełnić przynajmniej 47 z 60 warunków. (...) Shah Rukh Khan jest jednak tak sławny w Niemczech, że był to istotny element przetargowy dla kręcenia "Dona 2" właśnie tam". Sidhwani powiedział: "To jest pierwszy film indyjski, który tego dokonał. Były pewne warunki wstępne, które musieliśmy spełnić, i musieliśmy być bardzo uważni. Ale w końcu otwarli dla nas wszystkie drzwi. Kiedy byliśmy już na miejscu i zaczęliśmy kręcić, okazali się niezwykle pomocni". W ten sposób Shah Rukh stał się trzecim nie-niemieckim aktorem, po Tomie Cruise ("Walkiria") i Bradzie Pittcie ("Bękarty wojny"), któremu pozwolono kręcić w Niemczech.
SRK trenował pod okiem międzynarodowego reżysera scen kaskaderskich i akcji, Wolfganga Stegemanna, który pracował w wielu wysokobudżetowych filmach hollywoodzkich. Wolfgang, który gra w "Donie 2" jednego z przestępców, imieniem Karl, stworzył dla Khana specjalny styl walki. Mówi: "Musiałem zanalizować sposób poruszania się pana Khana i znaleźć dla niego najlepszy styl. Jest to mieszanka sztuk walki, Krav Maga(2), Wing Chun (3) i Trapping (3), którego dotąd nie praktykowano w Bollywood. To pomogło mu przetrwać długie sekwencje walk wręcz".

W październiku 2011 roku wznowiono zdjęcia, aby nakręcić sekwencje piosenki z udziałem głównych bohaterów. Kolejna piosenkę kręcono z udziałem SRK na Goa pod koniec listopada, na miesiąc przed premierą filmu. Będzie to pierwsza w swoim rodzaju sekwencja muzyczna, która zamiast konwencji tańca i śpiewu będzie miała charakter sceny akcji. Mówiąc o niej, Farhan Akhtar powiedział: "To będzie pierwsze tego rodzaju wideo, co daje dodatkowy dreszczyk emocji. Zamiast zwykłej sekwencji tańczonej zaaranżowaliśmy scenę akcji. (...) patrzenie, jak Don pokonuje przeciwników, równocześnie śpiewając słowa piosenki, było surrealistyczne, ale intrygujące".

Muzyka
Ścieżka dźwiękowa i piosenki zostały skomponowane przez trio Shankar-Ehsaan-Loy, którzy skomponowali także muzykę do pierwszego filmu o Donie. Słowa piosenek napisał Javed Akhtar. Album zawiera dziesięć utworów, jego premiera w T-Series odbyła się 17 listopada 2011, a ścieżka dźwiękowa zebrała pozytywne recenzje.

Marketing

Wpływy przedpremierowe
Rząd niemiecki udzielił rabatu w wysokości 3 milionów euro producentom filmu kręconego w stolicy Niemiec. Cały niemiecki blok zdjęciowy kosztował 6,8 milionów euro. Jest to pierwsza tak wysoka koncesja udzielona ekipie filmowej w tym kraju. Reliance Big Pictures kupił prawa do filmu od Excel Entertainment za 85 crore rupii (16,15 miliona dolarów) i wydał kolejne 22 crore (4,18 miliona dolarów) na kopie filmu i kampanię reklamową. Zee Network kupił prawa do emisji satelitarnej za 37 crore rupii (7,3 miliona dolarów), co było najwyższą stawką dla filmu produkowanego przez Reliance Entertainment w tym roku. Prawa do dystrybucji filmu w Tamil Nadu i Kerali kupiła nowo powstała firma Sudha Screen's Sreeraj za, jak się mówi, rekordową, lecz nieujawnioną kwotę.

Promocja
W Internecie pojawiły się zdjęcia z filmu pokazujące długowłosego i niechlujnego SRK. Następnie Akhtar napisał na twitterze, że pierwszy trailer filmu oraz plakat zostanie pokazany wraz z "Zindagi Na Milegi Dobara". Uroczystą premierę trailera zaplanowano na 13 lipca, lecz odwołano ją z powodu mumbajskich zamachów bombowych. Drugi trailer został pokazany w Internecie 24 października. Po raz pierwszy zaprezentowano szerokiej publiczności zapowiedź filmu podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Dubaju w listopadzie 2011 roku.

Ponieważ powiedzonka Dona z pierwszego filmu stały się bardzo popularne, Sidhwani i Akhtar postanowili popularyzować dialogi z sequela, prezentując dziesięć dowcipnych i przekornych tekstów z "Dona 2" w każdy piątek, poczynając od 15 października aż do premiery filmu 23 grudnia. Cytaty te ukazują się równocześnie w różnych mediach: w telewizji, prasie, radiu, Internecie, sieciach komórkowych i przenośnych aplikacjach. Zdania z serii "Don mówi...", zwane również "donizmami", stały się popularne i w Indiach, i za granicą.

Twórcy filmu nawiązali współpracę z Microsoft India i uruchomili wspólnie konkurs "Meet the Don: Mission Berlin", który oferuje nagrodę w postaci spotkania z samym SRK i wyjazd do Berlina. Dla spopularyzowania konkursu Microsoft zaplanował szeroko zakrojoną kampanię reklamową, która przewiduje reklamy telewizyjne zawierające klipy z filmu, ogłoszenia radiowe, bannery w mediach elektronicznych i materiały promocyjne. Amrish Goyal, dyrektor Windows Business Group, powiedział: "Za pomocą konkursu "Meet the Don: Mission Berlin" chcemy nie tylko zebrać ludzi razem na wielu różnych platformach, ale dać im powody, aby się z tego cieszyli".
Shah Rukh Khan wraz z reżyserem i producentami wyruszył w trasę promocyjną po indyjskich miastach niebędących metropoliami, włączając w to Patnę, do której jednak ze względów bezpieczeństwa ekipie nie zezwolono na przylot. Podróż jednak jest kontynuowana i obejmuje miasta takie jak Nagpur, Ahmedabad i Hyderabad.
Twórcy filmu stworzyli lalkę – Dona jako gadżet sprzedawany w limitowanej edycji przy okazji filmu. Figurka jest miniaturką Khana jako Dona z kiwającą się głową. To pierwszy "kiwaczek" wyprodukowany dla gwiazdy Bollywood.

Komiks i gra video
W październiku 2011 roku w Mumbaju ukazał się komiks oparty na filmie, zatytułowany "Don: The Origin". Jest on prequelem w stosunku do filmu i podaje szczegóły z przeszłości Dona. Mówiąc o komiksie, Ritesh Sidhwani wyjaśnia, że "Don 2" zaczyna się tam, gdzie kończył się "Don: The Chase Begins Again". "W ciągu pięciu lat wielu zapomniało film i musi być ciekawych, jak Don został powołany do życia. Ta oryginalna opowieść pomoże im go zrozumieć i pokaże również korzenie innych postaci, jak Roma czy Vardhaan".

Excel Entertainment przy współpracy z największym indyjskim producentem gier, firmą Gameshastra, stworzył komputerową grę akcji, w której gracz wciela się w postać Dona i wykonuje działania podobne do tych, jakie w filmie były zadaniem Dona. Bohater gry wygląda jak Don - Khan. Zaprojektowano także grę społecznościową pod tytułem "Don - The Social Mobsters Game", która będzie miała premierę na Facebooku, a została stworzona przez Mango Games. Będzie dostępna dla platform Android, iOS, i PSN dla PlayStation 3. Gra dla Androida i iOS będzie miała premierę wraz z filmem, a jej wersja na konsole ukaże się w marcu przyszłego roku. Sidhwani powiedział: "To pierwszy raz, kiedy gra oparta na filmie indyjskim pokaże się w wersji na cztery platformy. Kiedy zobaczyłem promosy gry, byłem pod wrażeniem, bo efekty wizualne są tak realistyczne jak postaci filmowe. To najlepsze, co można stworzyć dla postaci tak ikonicznej jak Don, dla podtrzymania wśród jego fanów fali zainteresowania i ekscytacji".

Premiera
Premiera "Dona 2" planowana jest na bożonarodzeniowy weekend, 23 grudnia 2011 roku. Film zostanie pokazany w około trzech tysiącach kopii na rynku krajowym, w tym 550 w wersji 3D w wybranych kinach. Będzie również wyświetlany w ponad stu kinach poza Indiami. Wersje zdubbingowane w językach telugu i tamilskim pojawią się równocześnie z wersją hindi.

Kontrowersje
Na miesiąc przed premierą Nariman Films, producenci wersji oryginalnej, wystosowali urzędowe zawiadomienie do Reliance Entertainment i Excel Entertainment o ich sprzeciwie co do powtórnej przeróbki oryginalnego scenariusza. W zawiadomieniu pisze się, że Nariman Films udzielił Excel Entertainment prawa do produkcji wyłącznie filmu "Don: The Chase Begins Again". Producenci drugiego filmu stwierdzili jednak, że "cokolwiek zrobiono, zrobiono to legalnie, więc zarówno stwierdzenie, jak i żądania finansowe są bezzasadne. Film jest dziełem absolutnie nowym i nie ma podstaw do opóźniania jego premiery". Ponadto Shah Rukh Khan dodał w wywiadzie dla Mumbai Mirror: "To moi producenci mają najlepsze kwalifikacje do wypowiadania się w tej sprawie, ja jako aktor pierwszoplanowy mogę powiedzieć, że skoro mówimy o sequelu, to "Don" Amitabha Bachchana nigdy sequela nie miał. Nie ma więc mowy o kopiowaniu przez nas czegokolwiek. Farhan i jego zespół sami pracowali nad scenariuszem. Wiem na pewno, że jest to oryginalny scenariusz, niekopiowany z niczego".
Ministerstwo Zdrowia powiadomiło producentów, że w filmie powinno znaleźć się ostrzeżenie wypowiadane przez głównego bohatera, mówiące o szkodliwości palenia. Ministerstwo domagało się również, aby sceny palenia były przewijane w dół ekranu albo zamazane. Sidhwani i Javed Akhtar spotkali się z ministrem Informacji i Mediów, Ambiką Soni, aby rozwiązać tę sprawę, i skomentowali: "Zgadzamy się, że palenie jest niezwykle szkodliwe dla zdrowia i nie mamy zamiaru gloryfikować go w naszym filmie. Pokazane jest ono jako słabość lub nieodłączna cecha postaci. Omówiliśmy to z nimi i uznali nasz punkt widzenia. Film będzie miał więc tylko ostrzeżenie przed paleniem w czołówce. Nie będzie zamazywania scen ani przewijania w trakcie filmu".

(1) East Side Gallery - najdłuższy (1,3 kilometra) zachowany odcinek dawnego Muru Berlińskiego, największa na świecie galeria na otwartym powietrzu;
(2) Krav Maga – izraelski system walki opracowany w latach 30, bazujący na podstawowych odruchach obronnych człowieka. Posiada różne pchnięcia i uderzenia na okolice gardła, oczu, kopnięcia w strefę krocza oraz w nogi;
(3) Wing Chun – jeden że stylów kung fu;
(4) Trapping - "usidlanie", zarówno sztuka walki, jak i technika unieruchamiania przeciwnika.

www.shahrukhkhan.pl / Mowilka / wszelkie prawa zastrzeżone
na podstawie:
wikipedia.org/wiki/Don_2:_The_Chase_ Continues
[podyskutuj na forum] [wróć do newsów]

Powered by PsNews

statystyka