Veer-Zaara
ang. "A Love Legend"
niem. "Die Legende einer Liebe"
Gatunek: melodramat
Czas: 192
Reżyseria: Yash Chopra
Scenariusz: Aditya Chopra
 
Fabuła:
Dowódca  eskadry Veer Pratap Singh jest pilotem ratowniczym Indyjskich Sił Powietrznych, który codziennie ryzykuje swoje życie, by chronić innych. Pewnego dnia przecinają się drogi jego i Zaary – beztroskiej i wesołej dziewczyny z Pakistanu, która przyjeżdża do Indii, by wypełnić ostatnią wolę swojej opiekunki. W wyniku wypadku autobusu zostaje sama w obcym kraju. Veer ratuje jej życie …
I odtąd jego życie nie będzie już nigdy takie jak wcześniej. Dwadzieścia dwa lata później, Saamiya Siddiqui, młoda pakistańska prawniczka staje twarzą w twarz ze starzejącym się Veerem. Niegdyś dumny pilot Indyjskich Sił Powietrznych, powoli słabnie siedząc w pakistańskim więzieniu od 22 lat i nie chcąc z nikim rozmawiać. Misją młodej prawniczki staje się odkrycie prawdy i przywrócenie sprawiedliwości.  Tym sposobem rozpoczyna się jej podróż w celu wyjawienia tajemnicy Veera i historii jego życia. Dlaczego milczy od Jak znalazł się w więzieniu? Gdzie jest Zaara? Co się z nią stało? Zdaje się, że Bóg nakreślił przeznaczenie tych obojga tak, by nigdy nie mogli zostać połączeni. Saamiya pojawiła się, by to zmienić… By połączyć scieżki Veera i Zaary – już na zawsze. Veer-Zaara nie jest zwykłą historią – jest legendą miłości. Legendą miłości Veera i Zaary, sagą o miłości, rozdzieleniu, odwadze i poświęceniu.  Miłość, która zostaje rozdzielona, miłość z całego serca, miłość która całkowicie pochłania, miłość która wzrasta pomimo rozdzielenia, którą poświęcenie tylko pogłębia. Miłość jest inspiracją… I będzie legendą na wieki.
 
Główne role:
Shah Rukh Khan - Veer Pratap Singh
Preity Zinta - Zaara Haayat Khan
Rani Mukerji - Saamiya Siddiqui, adwokat
Amitabh Bachchan - Chaudhary Sumer Singh (Bauji), wuj Veera
Hema Malini - Saraswati Kaur (Maati), ciotka Veera
Kirron Kher - Mariam Hayaat Khan, matka Zaary
Divya Dutta -  Shabbo
Boman Irani - Jahangir Hayaat Khan, ojciec Zaary
Anupam Kher -  Zakir Ahmed, adwokat
Manoj Bajpai - Razaa Shirazi
 
Muzyka: Sanjeev Kohli, Madan Mohan
 
Nominacje:
Nagroda Filmfare:
Shah Rukh Khan - dla najlepszego aktora (otrzymał jednak nagrodę za "Swades")
Preity Zinta - dla najlepszej aktorki
Yash Chopra - dla najlepszego reżysera
Amitabh Bachchan - dla najlepszego aktora drugoplanowego
Divya Dutta - dla najlepszej aktorki drugoplanowej
Rani Mukerjee - dla najlepszej aktorki drugoplanowej
Madan Mohan (pośmiertnie) - dla najlepszej muzyki
ZEE CINE AWARDS:
Preity Zinta - najlepsza aktorka
 
Nagrody:
Nagroda Filmfare:
Yash Chopra - za Najlepszy Film
Javed Akhtar - za najlepszy tekst piosenki ("Tere Liye")
Aditya Chopra - za najlepszy scenariusz
Aditya Chopra - za najlepsze dialogi
Star Screen Awards:
Najlepszy film
Shahrukh Khan - dla najlepszego aktora
Rani Mukerji - dla najlepszej aktorki
Aditya Chopra - najlepsze dialogi
Aditya Chopra - najlepszy scenariusz
ZEE CINE AWARDS
Najlepszy film
Shah Rukh Khan - najlepszy aktor
Yash Chopra - najlepszy reżyser
Divya Dutta - najlepsza aktorka drugoplanowa
IIFA Awards
Najlepszy film
Shah Rukh Khan - najlepszy aktor
Rani Mukerji - najlepsza rola drugoplanowa
Yasha Chopra - najlepszy reżyser
Madan Mohan (pośmiertnie) - najlepsza muzyka
Javed Akshtar - najlepsze teksty piosenek
Aditya Chopra - najlepsza historia
 
Ciekawostki:
(źródło: Wikipedia)
* Przywódca Pakistanu Pervez Musharraf zaprosił reżysera filmu Yasha Choprę na lunch, podczas którego wyraził swoje niezadowolenie z negatywnego wg niego obrazu Pakistanu w filmie.
* Odtwórca głównej roli jeden z najpopularniejszych aktorów w Indiach Shah Rukh Khan w 2004 roku przegrywał lub wygrywał ze sobą nominowany do nagród za najlepszą rolę w trzech filmach: "Swades", "Jestem przy tobie" i omawianym "Veer-Zaara"
* Film jest tworzony rodzinnie m.in. przez dwie pary ojca i syna. Reżyseruje go Yash Chopra, a dialogi do niego i scenariusz pisze jego syn Aditya Chopra znany z takich filmów jak "Żona dla zuchwałych" i "Mohabbatein". Oboje współprodukują też film. Drugą parę stanowi współpraca muzyków. Sanjeev Kohli skorygował na potrzeby filmu niepublikowane utwory swego nieżyjącego od lat ojca Modana Mohana zapewniając mu tym samym pośmiertne nagrody za muzykę.
* Przy nagrodzie Filmfare twórca tekstów lirycznych do piosenek konkurował tylko ze sobą. Otrzymał wszystkie pięć nominacji za słowa poszczególnych piosenek. Dostał nagrodę za tekst do piosenki "Tere Liye". Javed Akshtar jest też autorem scenariuszy do obu bardzo popularnych w Indiach filmów o Donie- "Don" z 1978 roku i "Don - The Chase Begins Again" z 2006 roku.
* Film "Veer-Zaara" został opisany w "National Geographic" w numerze z lutego 2005 w artykule o Bollywood
* Film był bardzo dobrze przyjęty przez widzów nie tylko w Indiach i Pakistanie, ale także w Wielkiej Brytanii, Niemczech, w USA i we Francji, gdzie w maju 2006 miał uroczystą premierę w Paryżu z udziałem występujących w filmie indyjskich gwiazd. W angielskiej wersji wikipedii został umieszczony na liście najpopularniejsze filmy Bollywoodu
* Motyw granicy dzielącej ludzi występuje też w takich indyjskich filmach jak nagrodzony Oskarem krótkometrażowy "The Little Terrorist" czy "Kabul Express"(2006)